Kas lakitud või õlivahaga kaetud põrandale on võimalik teha kohtparandusi?
Kui põrand on kaetud lakiga, siis kulunud kohti, milleks on enamasti käigurajad, toolide laudade alused, märkamatult parandada ei saa – st lakiga kaetud põranda parandamine on võimalik, kuid siis jäävad paranduskohad näha. Kui põrand on kaetud õlivahaga, siis on võimalus teostada renoveerivat õlivahatust. Näiteks kantakse käiguradadele uus värvitu õlivaha kiht rulliga, vajadusel võib ka mitu kihti kanda. Siiski tuleks oma põrandat jälgida ja võimalusel mitte lasta antud olukorral tekkida.
Mitu lihvimiskorda saab puitpõranda elukaare jooksul teha?
Täispuitpõrandatel pole selleks piiranguid. Teiste põrandate puhul, näiteks liistparkett, 3-4 korda. See sõltub ka, kui sirge on põrand, sest kõrgematest kohtadest lihvib trummellihvija rohkem ja nii võib spoon välja tulla. Erandkorras muidugi ka rohkem.
Milliseid vigu iseseisvalt lihvides tehakse?
Enamasti renditakse ketaslihvija ehk virbel ja eeldatakse, et sellega saab kogu põranda kuni lõpulihvini tehtud. Ilusa põranda valmimiseks kasutavad professionaalid aga olenevalt põrandast 4-5 erinevat masinat. Seega – igal etapil kasutatakse vastavat masinat, mida peab oskama ka käsitseda. Väga levinud viga on seotud õlitamisega. Põranda õlitamisega saadakse küll hakkama, aga unustatakse, et peale õlitamist tuleb üleliigne õli põrandalt kokku koguda. Tagajärg on see, et põrand jääb laiguline ja üleliigne õli ei kuivagi ära. Koheselt reageerides on võimalik olukorda päästa.
Millal on õige aeg lihvimiseks?
Kui põranda kaitsekihti kulub, muutub puidu pind avatuks sellistele kahjustustele nagu pori, mustus ja erinevad vedelikud. See kõik kahjustab puidu struktuuri. Üldjuhul on need lihvimise teel eemaldatavad, aga mitte alati. Lihvimise tööd ei ole mõistlik lükata ebamõistlikult kaugele, sest mida sügavamale puidustruktuuri mustus imbub, seda raskem või isegi võimatu on seda sealt maha lihvida.
Millisel aastaajal võiks põrandaid lihvida?
Iseenesest saab põrandaid lihvida aastaringselt. Siiski on mõttekam see töö ette võtta kütteperioodil, sest siis ei ole puit niiske ning viimistlusmaterjalid kuivavad kiiremini.
Lisainfot:
Põrandaspetsialist: miks ja kuidas taastada vanu puitpõrandaid?
Juhendame, kuidas ise lihvida.
Kui Sinu põrand on saanud kahjustada kindlustusjuhtumi tagajärjel, võid samuti julgelt meie poole pöörduda.
Kui saadad foto/video, anname eksperthinnangu ja vastame küsimustele:
Võta meiega ühendust ning räägi oma soovidest. Leiame koos sinu jaoks kõige sobivama lahenduse.
Oluline teave:
Registrikood: 12603761
IBAN: EE082200221059005880
KMKR: EE101812236